Relax Englich
Cestopisy na DVD s českými i anglickými titulky
Zážitky z krásných míst celého světa
Cestujte kolem světa s kvalitní kamerou
Vhodné i jako dárek pro Vaše blízké a přátele


Indie

Obrázek k produktu

V tomto díle vás naši cestovatelé zavedou do Indie. Megan McCormicková rozhodně odmítne ostrou národní kuchyni, Holly Morrisová se podrobně zaměří na hygienu v Indii, Andrew Dado se pokusí o starodávné jogínské cvičení a Justine Shapiro se drží své cesty směřující k duševnímu osvícení. A to je teprve začátek jejich výletu po tomto úžasném subkontinentu.

Indie má několik nejvíce zalidněných měst na světě. Prozkoumáváme notoricky rušnou, a přesto vysoce akademickou Kalkatu, město, které je synonymem chudoby, ale které se snaží ji překonat, Dillí, její staré a nové hlavní město a Mumbaj, její největší město. Toto město má největší chudinskou čtvrť v Asii a rovněž některé z nejdražších nemovitostí na světě. Je také ekonomickým tygrem Indie a místem největšího filmového průmyslu na světě. Vyrábí se zde obrovský počet 750 filmů za rok. Chennai je jižní hlavní město Indie, ve kterém můžete pozorovat její upadající koloniální krásu v bývalém paláci, ze kterého je nyní levný hotel pro turisty.

Oblíbenost Indie u cestovatelů vedla ke vzniku všech druhů ubytování, a i když jsou téměř vždy levné, nezapomínejte, že nejsou vždy příjemné, jak zjišťují naši cestovatelé. Naproti tomu jsou zde určité skvosty, od tee-pee v Goa až po slaměné chatrče na Andamanských ostrovech, které jsou angličtější než anglické hotely, ve starých horských sídlech Shimla a Darjeeling a luxusní rýžové lodě plavící se po stojatých vodách tropické Keraly.

Nemůžete být v Indii a nesetkávat se na každém kroku s náboženskou vírou. Většinovou vírou je hinduismus, který má 800 božstev. Obětujeme bohům, prozkoumáváme schody k říčnímu přístavišti posvátné řeky Gangy a setkáváme se s putujícími svatými muži sadhus. V Kalkatě navštívíme chrám Kálighát zasvěcený největší bohyni Kali. V Bikaneru se božstvo projevuje velmi odlišným způsobem v chrámu Kani Mata, a to hemžící se spoustou posvátných krys. Na jiném místě dostanou naši cestovatelé duchovní náboj od guru a ubytují se v ashramu (hindské poustevně). Mnoho lidí přichází do Indie navštívit pouze jednu konkrétní, ashram Osho v Pune, založenou Bhagwanem Rajneeshem, guru známým svými názory na sex a svými 93 auty značky Rolls-Royce! Něco zcela odlišného pak vidíme v údolí Indus plném starověkých chrámů a mystiky.

Náboženská horlivost v Indii vedla ke vzniku mnoha pestrých a chaotických festivalů. Na jihu v Madurai jsme svědky úžasného festivalu Hindu Float. Na severu jedeme do Mathury na festival oslavující narození hinduistického božstva, Krišny. Jeden z největších hinduistických festivalů se koná na ostrově Sagal v západním Bengálu, kde se Ganga vlévá do moře. V době zimního slunovratu sem míří lidé, aby uskutečnili puja (modlitbu) bohům a očistili svou duši. Ne všechny festivaly jsou svou podstatou náboženské, festival Pushkar Camel je každoroční událostí, kam přicházejí obchodníci z celé země, aby uzavírali důležité obchody.

Cestování po Indii je velmi levné, ale poněvadž je tato země obrovská, může jít o nepříjemný zážitek. Uvnitř měst existuje mnoho možností dopravy od tradiční rikši po drásající automobily, v Kalkatě najdete dokonce metro vybudované Rusy. Cestování mezi městy poskytuje mnohem více možností, od nechvalně známých hlučných autobusů s videem přes cestování na klasických motorkách Enfield až po jízdu vlakem po čtvrté největší železniční síti na světě.

Tisíce let civilizace dalo Indii velké množství historických míst. Mezi místa, která musíte vidět, patří knížecí město Jaisalmer nacházející se v poušti, památník lásky, Taj Mahal v Agře, a Udaipur, sídlo maharádžů.

Cesty do hor patří neodmyslitelně k Indii; stará britská útočiště na vrcholcích hor, jako je například Ooty a Darjeeling, nabízejí oddychový kousek koloniálního života, ale pokud je to pro vás příliš usedlé, pak se vydejte na pěší výlet po jedné z nejpohádkovějších krajin na světě, v Himalájích nebo v severovýchodním regionu Arunchal Pradesh.

Indická kuchyně je pro cestovatele opravdovým lákadlem a téměř nikde jinde na světě nenajdete tak bohatou a rozmanitou řadu jídel. V jižní Indii ochutnáváme thálí servírované na banánových listech, snídáme idli (rýžové knedlíky) a zjišťujeme, jak je opravdu velká papírově tenká dosa. Poté navštěvujeme Cochin v Kerale, bývalé středisko obchodu s kořením, abychom se podívali na jedinou burzu pepře na světě. A co je ještě lepší, pijeme sladký čaj chai, účastníme se večírku s místními lidmi v baru v Kerale, kde se podává horký punč, a ochutnáváme nechvalně známý jogurtový nápoj (lassi) s příměsí bhang neboli výtažků z marihuany.

Daleko od měst má Indie několik nejlepších pláží a ostrovů na světě. Míříme na Lakshwadeep, krásné korálové ostrovy uprostřed Arabského moře, pak jedeme zpátky na Skotskou pevninu do nového útočiště hipísáků Varkala a poté do vnitrozemí ke stojatým vodám Keraly. Na pobřeží znovu zažíváme šedesátá léta ve staré portugalské kolonii Goa a pak letíme na západ na Andamanské ostrovy s jejich úžasnými nedotčenými útesy a chráněnými kmeny. Perfektní způsob jak ukončit vyčerpávající, ale inspirující cestu do nejvzdálenější destinace, Indie!

Obraz: Obraz je natočen v nejvyšší kvalitě SP (50 min./4,5 GB); filmový formát obrazu 16:9 (obraz video ukázky je upraven na nižší kvalitu z důvodu velikosti souboru)

Délka: 51 minut

Zvuk: english stereo

Titulky: čeština, angličtina