Relax Englich
Cestopisy na DVD s českými i anglickými titulky
Zážitky z krásných míst celého světa
Cestujte kolem světa s kvalitní kamerou
Vhodné i jako dárek pro Vaše blízké a přátele


Nový Zéland

Obrázek k produktu

Cestovatel Ian Wright objevuje, že Nový Zéland, není zdaleka jen domovem většího počtu ovcí než lidí, ale že je to země s úžasnou krajinou, starověkou maorskou kulturou a nejextrémnějšími sporty pod sluncem.

Po dlouhém letu se dostává do Aucklandu. Následující den poznává město v opravdovém novozélandském stylu - skáče z rampy 13ti poschoďového mrakodrapu.

Po návratu na pevnou půdu vyráží na projížďku motorovým skútrem "took-took". Prohání se na něm plnou rychlostí městem, kde je největší koncentrace Polynésanů na světě. V jedné čínské restauraci ochutnává vačici, malého hlodavce s velkýma ušima podobného kryse. Vačice jsou celkem hezké, ale na Novém Zélandu se považují za škůdce a - jak Ian zjišťuje - je z nich chutná pečínka.

Ian se dozvídá, že v Aucklandu neexistuje rušný noční život, ale získává výbornou "štaci" v Kuger Lounge. Kuger znamená "tavicí kotlík" a tento bar hostí účinkující z celé řady etnických skupin.

Cestou na sever do Matauri Bay si Ian stopne starý obytný nákladní automobil. Je to nádherná, i když poněkud pomalá jízda. Matauri Bay není obyčejné potápěčské místo, je to místo posledního odpočinku Greenpeace lodě Rainbow Warrior, která byla vyhozena do vzduchu Francouzi v roce 1985.

Ian je pozván do maorské komunity v Raffaty, takže jede trajektem přes Bay of Islands. Přibližně 15% obyvatel země se hlásí ke svým kořenům v maorských kmenech, které na Nový Zéland poprvé přijely před tisíci lety na velkých kanoích z Polynésie. Po příjezdu musí Ian projít ceremonií pofori, aby se zjistilo, jestli je přítelem či nepřítelem. Je to nepříjemný zážitek, který kulminuje Ianovou řečí a zpěvem, kdy dráždí své hostitele pochybným provedením Yesterday.

Poté Ian stopuje zpátky na jih a za osm hodin přijede do Rotura, města síry. Protože je toto město na zlomové linii, podzemní činnost síry se dostává na povrch ve formě sirných pramenů. Je to říše termálních vřídel, ale cítit to moc není! Před odjezdem z města Ian zkouší Zorb, další podivnou novozélandskou zábavu, tentokrát spočívající ve valení se z kopce ve velké průhledné kouli.

Výborným způsobem, jak si prohlédnout zemi, je autobusem Kiwi Experience. Cestování je levné a snadné. Ian vystoupí v Akatoweroa Valley blízko Wellingtonu. Na několik dní si sežene práci na emu farmě v rámci plánu nazvaného Ochotní pracovníci na farmách organického zemědělství.

Mořská úžina Cook Strait se jmenuje po kapitánu Cookovi; Ian jede převozem na South Island a do Christchurchu vlakem. Z vlaku je zde úžasný výhled a Christchurch samotný je pěkné město s množstvím parků postavené podle plánu členů Christchurch College v Oxfordu před 150 lety.

Hlavním městem extrémních sportů na světě je Queenstown ležící na březích jezera Wakatipu, nad nímž se vypíná horský hřeben Remarkables. Je oblíbené u turistů, z nichž mnoho, stejně jako Ian, prostě nemohou odolat lákadlu skákání na gumě (bungee jumping).

Ian se setkává se svou průvodkyní Kathy, jejíž vycvičené oči jsou zárukou, že se po cestě na ledovec Fox Glacier vyhnou nebezpečným dírám a ledovcovým štěrbinám. Svou poslední noc na Novém Zélandu stráví deset tisíc stop nad mořem v malé nevytápěné boudě Chancellor Hut, která je na půl cesty k vrcholu ledovce. Následující ráno Ian vstává brzy, aby zakončil svůj pobyt čtyřhodinovou procházkou úžasnou scenérií na vrchol ledovce Fox Glacier.

Obraz: Obraz je natočen v nejvyšší kvalitě SP (50 min./4,5 GB); filmový formát obrazu 16:9 (obraz video ukázky je upraven na nižší kvalitu z důvodu velikosti souboru)

Délka: 49 minut

Zvuk: english stereo

Titulky: čeština, angličtina