Relax Englich
Cestopisy na DVD s českými i anglickými titulky
Zážitky z krásných míst celého světa
Cestujte kolem světa s kvalitní kamerou
Vhodné i jako dárek pro Vaše blízké a přátele


Skotsko

Obrázek k produktu

Megan McCormicková prozkoumává Skotsko, zemi divokých vysočin, návětrných ostrovů, velkolepých zdymadel a soutěsek a úchvatných měst, která bojují za právo na sebeurčení déle než tisíc let. Během své cesty potkává skupinu statečných obyvatel a zažívá pulsující kulturu země, která je zcela odlišná od zbytku britských ostrovů.

Svou cestu začíná v Glasgow, největším městě Skotska, kde navštíví několik kulturních atrakcí města, včetně Macintoshova muzea věnovaného nejproslulejšímu skotskému architektovi a návrháři Charlesovi Rennymu Macintoshovi. Rovněž absolvuje lekci hry na dudy, tradiční skotský nástroj, který vynalezli mladí pastýři na vysočině.

Skotsko mělo vždy bouřlivé vztahy s Anglií, která je známá jako "starý nepřítel". Skotským národním hrdinou je William Wallace, který koncem 13. století vedl úspěšná tažení ozbrojených banditů proti Anglii. Příběh jeho vítězství a možné zrady se stal známý na celém světě po natočení filmu Statečné srdce s Mel Gibsonem v hlavní roli. Megan cestuje do Stirlingu, památného místa jednoho z nejslavnějších vítězství Williama Wallaceho, kde se koná rekonstrukce bitvy a hostina Braveheart (statečné srdce).

Ze Stirlingu míří Megan na ostrovy Hebridy, aby tam prozkoumala ostrov Islay. Hlavním průmyslem ostrova Islay je destilace whisky. Absolvuje exkurzi v destilovně Ardberg, jedné z nejlepších v celém Skotsku.

Megan pokračuje do hornaté oblasti Oben na západním pobřeží skotské pevniny. Vydává se na výstup na Ben Truerton, nejvyšší horu v oblasti Campbell a jednu z 284 hor ve Skotsku měřících více než 3 000 stop.

Železnice na Západní vysočině vede z Glasgow přes Fort William do Mallaigu a poskytuje jednu z nejbarvitějších jízd vlakem na světě. Z Mallaigu jede Megan přívozem na ostrov Skye, drsný ostrov známý svými hrady, horami a proměnlivým počasím. Jede na výlet lodí s jedním místním rybářem, který sbírá škeble u sloupů mostu Skye a připravuje oběd z mořských plodů pro turisty na své lodi.

Po jízdě stopem s místním pošťákem do Loch Dunveganu, nejstaršího obydleného hradu v Británii, kde žije rod McCloudů po dobu 700 let, je čas, aby Megan dala ostrovu Skye sbohem. Vydává se na cestu v přestavěném autobusu, ve kterém jezdili na tour Ozzy Osbourne a Black Sabbath. První zastávkou je bitevní pole u Cullodenu, kde se v roce 1746 odehrála vůbec poslední bitva na britské půdě. Za pouhých 45 minut bylo vojskem vévody z Cumberlandu zabito 1 500 obyvatel Skotské vysočiny, které vedl Bonnie Prince Charlie. Anglický vůdce si za své brutální zacházení s poraženou skotskou armádou vysloužil přezdívku "řezník Cumberland".

Největší jezero Británie a legendární domov "Nessie" leží pouze šest mil západně od Cullodenu. Gigantická obluda žijící v Loch Ness byla poprvé spatřena v 6. století. Od té doby sem přijíždějí turisté v naději, že toto zvíře uvidí. Megan se setkává s několika místními lidmi, kteří se vzdali pohodlného zaměstnání a domova a zabývají se mýtem o Lochneské příšeře.

Megan cestuje do Strathdonu na hry Clanloddoch Highland. Tyto hry jsou pradávnou tradicí dodržovanou na celé vysočině a původně používaly se jako zkouška dovedností a síly při najímání bojovníků rodu. Je svědkem řady soutěží, od házení kamenů po vrhání kladivem a břevnem, poté zkouší svou sílu v přetahování lanem.

Dalším navštíveným místem jsou Orkneye, asi sedmdesát ostrovů u severního cípu skotské pevniny. Starověká krajina je bohatě poseta kamennými kruhy a pohřebními síněmi a Megan navštíví Skara Brae, nejlépe zachovanou prehistorickou vesnici v severní Evropě. Je rovněž svědkem orkadianské svatební tradice, která je známá jako "načernění". "Načernění" se koná ve Skotsku už celá století, ale původ této praktiky je zahalen tajemstvím.

St. Andrews je domovem golfu, jednoho z nejpopulárnějších sportů na světě, který byl vymyslen ve Skotsku před více než 500 lety. Klub má 6 golfových hřišť, z nichž nejznámější je staré hřiště. K tomu, abyste na něm mohli hrát, se musíte zúčastnit losování a jen doufat, že vaše jméno bude vylosováno. Na štěstí pro Megan, její jméno vylosováno je!

Po několika kolech golfu je čas, aby se Megan vydala na poslední část své cesty: do Edinburghu, hlavního města Skotska. Naplánovala si svou návštěvu tak, aby se časově shodovala s Edinburským festivalem, každoroční kulturní fantazií tance, divadla, umění a hudby. Svůj poslední večer ve Skotsku stráví Megan na Edinburgh Military Tattoo, což je ukázka hudební dovednosti nejlepších vojenských kapel britského Commonwealthu.

Obraz: Obraz je natočen v nejvyšší kvalitě SP (50 min./4,5 GB); filmový formát obrazu 16:9 (obraz video ukázky je upraven na nižší kvalitu z důvodu velikosti souboru)

Délka: 51 minut

Zvuk: english stereo

Titulky: čeština, angličtina