Relax Englich
Cestopisy na DVD s českými i anglickými titulky
Zážitky z krásných míst celého světa
Cestujte kolem světa s kvalitní kamerou
Vhodné i jako dárek pro Vaše blízké a přátele


Západní Kanada

Obrázek k produktu

Zay Harding z pořadu Globe Trekker navštívil západ Kanady, území větší než je celá Evropská unie zahrnující státy Saskatchewan, Alberta, Britská Kolumbie a Yukon, a přesto zde žije pouhých 9 milionů lidí.

Svou impozantní cestu začíná v provincii Saskatchewan, kde pluje na kanoi národním parkem Prince Alberta, bývalým domovem kanadské legendy Grey Owl (Šedá sova), který byl prvním známým ochráncem přírody v Kanadě. Žil v odlehlé chatě se svými adoptovanými bobry, kteří si postavili své příbytky uvnitř jeho domu, a až po jeho smrti se zjistilo, že šlo ve skutečnosti o Angličana jménem Archie Belaney. Zay pak jede vlakem směrem na jih napříč Velkou plání, rovinou známou jako obilnice Kanady, do Saskatoonu, odkud letí do Edmontonu v Albertě.

Hlavní město Alberty Edmonton zbohatlo z ropy, ale Zay je zde proto, aby si prohlédl jeho největší turistickou atrakci, nákupní středisko West Edmonton Mall, které je největší na světě a které se rozprostírá se na ploše pěti milionů čtverečních stop - je velký jako Central Park v New Yorku. V komplexu je přes 800 obchodů, ale o ty Zay nemá zájem, jde skákat bungee jumping, plavat, procházet se s tučňáky a zastřílet si, pak se vrhne do postele v nejoblíbenějším kanadském hotelu, Fantasy Hotel, ve kterém je každý pokoj jinak tematicky zaměřený.

Zay pak cestuje autostopem se zpívajícím řidičem náklaďáku do Calgary na největší událost pod širým nebem na světě - Calgary Stampede. Poté, co se Zay oblékne do požadovaného oděvu ve stylu Divokého západu, pustí se do tradiční kovbojské činnosti - pití a tancování. Následující ráno se jde podívat na některé z nejdůležitějších událostí Stampede, z nichž nejslavnější je závod vozů s potravinami. Navštěvuje indiánskou vesničku, kde se setkává s indiánskou princeznou, která rodilému Američanovi vysvětluje asociaci se Stampede, a ochutnává tradiční lahůdku Stampede - stepní ústřice.

Z Calgary jede Zay znovu autem podél nádherné krajiny Icefields Parkway a zažívá tak jednu z nejkrásnějších jízd krajinou na světě. Zastaví se u jezera Lake Louise známého jako klenot Rockies a u ledovce Alcabasca, zaplave si v horkých pramenech. Pak se setkává s Gordonem Stenhousem, který řídí největší pozorovatelnu medvědů grizzly na světě - v národním parku Jasper a v jeho okolí. Zay jde s několika jeho lidmi provádět terénní práce - pokládají návnady s cílem přilákat a zaznamenat pohyby medvědů.

Do Britské Kolumbie jede Zay vlakem Via Rail z Jasperu do Vancouveru, jednoho z nejdůležitějších měst Kanady se dvěma miliony obyvatel. Navštěvuje senzační Museum antropologie a poté se zchladí na marihuanovém večírku v Britské Kolumbii. Dostává hlad, na což neexistuje lepší podnik ke spořádání hojného a výtečného jídla, než je Swagat, originální restaurace First Nations ve Vancouveru.

Pouze jeden den cesty odtud je Whistler, jedno z nejlepších lyžařských středisek na světě a skutečné letní hřiště na hraní pro dospělé. Zay si dává do těla na svém horském kole, což je jeden z nejoblíbenějších letních sportů. Jde rovněž vyzkoušet ziptrekking, což je jedinečný způsob, jak vidět staré lesy ve Whistleru, když při tom doslova letí korunami stromů.

Během poslední části své cesty navštíví Zay krásnou izolovanou provincii Yukon a její hlavní město, Dawson City. Během zlaté horečky bylo Dawson City největším městem na sever od San Francisca; odhaduje se, že během šesti let zlaté horečky zde bylo vytěženo zlato v hodnotě 100 mil. USD. Zay jde do Bonananza Creek, kde to vše začalo, pak se připojí k Dave Millerovi, zlatokopovi druhé generace, aby viděl, jak se to dělá v dnešní době, a Simonovi Masonovi Woodovi, který váží zlato a taví ho do prutů. Ještě ten samý den jde Zay do baru dát si místní typický nápoj, nahořklý koktejl, pití s opravdovým zkamenělým lidským palcem u nohy, to mu ale vůbec nechutná!

Pro své závěrečné dobrodružství jede Zay k řece Tatshenshini, která protéká jednou z nejopuštěnějších krajin na světě. Po divoké jízdě podél peřejí se ocitne na ledovcovém jezeře, kde mu vítr brání pokračovat v cestě. I přes to není pochyb, že jde o úžasné místo k ukončení jeho cesty; vhodný hold podivuhodné kráse, kterou se honosí západní Kanada!

Obraz: Obraz je natočen v nejvyšší kvalitě SP (50 min./4,5 GB); filmový formát obrazu 16:9 (obraz video ukázky je upraven na nižší kvalitu z důvodu velikosti souboru)

Délka: 50 minut

Zvuk: english stereo

Titulky: čeština, angličtina